Formalności po montażu instalacji LPG
Montaż instalacji gazowej nie kończy się w warsztacie. Niezbędne jest również dopełnienie wszelkich formalności, które umożliwią nam legalne poruszanie się pojazdem z instalacją LPG/CNG po ulicach. Podpowiadamy, jak zalegalizować instalację gazową krok po kroku.
Instalacje gazowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród Polaków. Aby móc w pełni cieszyć się z nowego wyposażenia pojazdu, należy dopełnić niezbędnych formalności. Instalacja gazowa wymaga legalizacji. Jak zrobić to dobrze?
Krok 1: Dokumenty to podstawa
Po montażu instalacji gazowej otrzymujemy w warsztacie zestaw dokumentów niezbędnych do zalegalizowania nowego wyposażenia pojazdu. W jego skład wchodzą: świadectwo homologacji sposobu montażu, certyfikat na zbiornik gazowy (paszport butli) oraz rachunek za dokonanie montażu instalacji gazowej.
– Przy odbiorze dokumentów należy upewnić się, czy wszystkie dane są prawidłowe. Np. czy numery ze zbiornika gazowego zgadzają się z tymi w wydawanym paszporcie. Błędy w dokumentach uniemożliwią zalegalizowanie instalacji gazowej. Co za tym idzie, także legalne poruszanie się pojazdem po publicznych drogach – mówi Marek Bezubik, Specjalista ds. Technicznych firmy AC S.A., producenta systemów LPG/CNG marki STAG.

Krok 2: Urzędowe formalności po montażu LPG
Po odbiorze dokumentów, w ciągu 30 dni, trzeba udać się się do wydziału komunikacji. Na miejscu otrzymujemy bezpłatny wpis adnotacji o montażu instalacji gazowej w dowodzie rejestracyjnym. Na jego podstawie instalacja autogaz zostaje zalegalizowana. Dokumenty, które musimy mieć przy sobie to:
- oryginał wyciągu/wtórnik ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji autogaz,
- fakturę lub rachunek za montaż instalacji z warsztatu, w którym została zamontowana instalacja LPG/CNG,
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu – jeśli została wydana oraz dowód tożsamości.
- upoważnienie – jeśli nie jesteśmy jedynym właścicielem auta, konieczne jest upoważnienie współwłaściciela lub jego obecność.
Należy pamiętać, że przekroczenie terminu wizyty w wydziale komunikacji może skutkować nałożeniem na kierowcę mandatu karnego oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego w czasie kontroli drogowej. Z tego powodu warto dopełnić wszelkich formalności w terminie.

Krok 3: Coroczne badanie techniczne
To nie koniec formalności związanych z montażem instalacji LPG. Po montażu oraz zalegalizowaniu instalacji LPG/CNG w pojeździe konieczny jest coroczny przegląd techniczny. Aby go dokonać, musimy mieć przy sobie wtórnik świadectwa homologacji sposobu montażu oraz atest zbiornika gazowego. – Zdarza się, że właściciele pojazdów z instalacjami LPG/CNG gubią dokumenty niezbędne do dokonania corocznego przeglądu technicznego. W takiej sytuacji należy wyrobić duplikaty. Po odpis wyciągu z homologacji sposobu montażu trzeba zgłosić się do warsztatu, który wykonał montaż instalacji LPG/CNG w pojeździe lub bezpośrednio do właściciela homologacji. Po duplikat certyfikatu na zbiornik gazowy należy zwrócić się do TDT jako podmiotu dokonującego legalizacji – dodaje Marek Bezubik. Wystawienie obu dokumentów jest zawsze odpłatne. Czas oczekiwania, w zależności od podmiotu wydającego dokument, wynosi od 1 do 3 tygodni.