Formalności po montażu instalacji LPG

Montaż instalacji gazowej nie kończy się w warsztacie. Zakładanie instalacji LPG wiąże się z dopełnieniem wszelkich niezbędnych formalności, które umożliwią nam legalne poruszanie się pojazdem z instalacją LPG/CNG po ulicach. Podpowiadamy, jak zalegalizować instalację LPG/CNG krok po kroku

Instalacje gazu w aucie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród Polaków. Aby montaż instalacji CNG/LPG w aucie mógł nam zapewnić komfort, należy dopełnić niezbędnych formalności. Nowa instalacja gazowa wymaga legalizacji. Jak zrobić to dobrze?

Krok 1: Dokumenty to podstawa

Po montażu otrzymujemy w warsztacie dokumenty instalacji LPG niezbędne do zalegalizowania nowego wyposażenia pojazdu. Zgłoszenie instalacji LPG odbywa się przy okazaniu dokumentów, w skład których wchodzą: świadectwo homologacji sposobu montażu, certyfikat na zbiornik gazowy (paszport butli) oraz rachunek za dokonanie montażu instalacji gazowej.
– Przy odbiorze dokumentów należy upewnić się, czy wszystkie dane są prawidłowe. Np. czy numery ze zbiornika gazowego zgadzają się z tymi w wydawanym paszporcie. Błędy w dokumentach uniemożliwią zalegalizowanie instalacji gazowej. Co za tym idzie, także legalne poruszanie się pojazdem po publicznych drogach – mówi Marek Bezubik, Specjalista ds. Technicznych firmy AC S.A., producenta systemów LPG/CNG marki STAG.

AC STAG Instalacje gazowe

Krok 2: Rejestracja instalacji gazowej w samochodzie – formalności

Na zgłoszenie instalacji gazowej w samochodzie do wydziału komunikacji każdy ma 30 dni od momentu odbioru dokumentów z warsztatu. Na miejscu otrzymujemy bezpłatny wpis adnotacji o montażu instalacji gazowej w dowodzie rejestracyjnym. Na jego podstawie instalacja autogaz zostaje zalegalizowana. Dokumenty, które musimy mieć przy sobie to:

  1. oryginał wyciągu/wtórnik ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji autogaz,
  2. fakturę lub rachunek za montaż instalacji z warsztatu, w którym została zamontowana instalacja LPG/CNG,
  3. dowód rejestracyjny,
  4. karta pojazdu – jeśli została wydana oraz dowód tożsamości.
  5. upoważnienie – jeśli nie jesteśmy jedynym właścicielem auta, konieczne jest upoważnienie współwłaściciela lub jego obecność.

Należy pamiętać, że przekroczenie terminu wizyty w wydziale komunikacji może skutkować nałożeniem na kierowcę mandatu karnego oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego w czasie kontroli drogowej. Z tego powodu warto dopełnić wszelkich formalności w terminie.

AC STAG Instalacje gazowe

Krok 3: Coroczne badanie techniczne

Czy po instalacji gazu trzeba robić przegląd ? Oczywiście że tak! Po montażu oraz zalegalizowaniu instalacji LPG/CNG w pojeździe konieczny jest coroczny przegląd techniczny. Aby go dokonać, musimy mieć przy sobie wtórnik świadectwa homologacji sposobu montażu oraz atest zbiornika gazowego. – Zdarza się, że właściciele pojazdów z instalacjami LPG/CNG gubią dokumenty niezbędne do dokonania corocznego przeglądu technicznego.

W takiej sytuacji należy wyrobić duplikaty. Po odpis wyciągu z homologacji sposobu montażu trzeba zgłosić się do warsztatu, który wykonał montaż instalacji LPG/CNG w pojeździe lub bezpośrednio do właściciela homologacji. Po duplikat certyfikatu na zbiornik gazowy należy zwrócić się do TDT jako podmiotu dokonującego legalizacji – dodaje Marek Bezubik. Wystawienie obu dokumentów jest zawsze odpłatne. Czas oczekiwania, w zależności od podmiotu wydającego dokument, wynosi od 1 do 3 tygodni.