Instalacja LPG – jak często trzeba robić przegląd?  

Czy mając samochód z LPG muszę często udawać się do mechanika na serwis? Nie częściej niż normalnie! Samochodowa instalacja LPG wymaga przeglądu raz w roku bez względu na wiek i stan auta.  
 
Obowiązek corocznego przeglądu instalacji LPG dotyczy zarówno aut z fabryczną instalacją, jak i tych, w których instalacja została zamontowana później. Podczas przeglądu samochód poddawany jest standardowym badaniom, takim jak sprawdzenie układu kierowniczego, zawieszenia, hamulców, oświetlenia oraz emisji szkodliwych substancji. Ponadto, w samochodzie z instalacją LPG  trzeba sprawdzić szczelność instalacji oraz okres homologacji butli. 

Pamiętaj: butla LPG posiada homologację na 10 lat. W przypadku przekroczenia tego terminu należy wymienić ją na nową lub poddać na nowo legalizacji.  

Podczas badania technicznego potrzebujesz: 

  •  dowodu rejestracyjnego auta,  
  • świadectwa legalizacji zbiornika gazowego  
  • świadectwa legalizacji sposobu montażu instalacji LPG.   

Badania pojazdów z instalacją LPG mogą być wykonywane tylko przez uprawione stacje kontroli pojazdów. Dlatego, zanim wybierzesz się na przegląd, warto upewnić się, czy dana stacja może wykonać przegląd techniczny samochodu z instalacją LPG.  Badanie samochodu osobowego kosztuje zawsze 99 złotych, natomiast badanie auta z instalacją LPG to koszt 162 złotych. Dodatkowa opłata jest spowodowana specjalistycznymi badaniami instalacji gazowej. Chociaż koszty te są nieco wyższe od kosztów przeglądu auta zasilanego paliwem konwencyjnym, oszczędności związane z zakupem paliwa wyrównują je z nawiązką.  Dzięki temu samochód z instalacją LPG w dalszym ciągu bardzo się opłaca. 
 

Masz auto z mechaniczną (ręczną) regulacją luzów zaworowych? Musisz pamiętać o ich systematycznym regulowaniu. Całkowity zanik luzu zaworowego szybko doprowadza do uszkodzenia zaworów na skutek ich przegrzania.