Jak działa instalacja LPG?


Instalacja LPG to system, który umożliwia zasilanie silnika samochodowego skroplonym gazem. Działanie takiej instalacji polega na dostarczaniu gazu LPG do silnika. W silniku gaz miesza się z powietrzem i następnie jest spalany w cylindrach.

Jak działa instalacja LPG? System dostarcza gaz do komory spalania silnika, gdzie LPG spala się w procesie spalania wewnętrznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, samochody zasilane gazem LPG są tańsze w eksploatacji. Realne oszczędności wynikające z jazdy na LPG można sprawdzić w kalkulatorze STAG. Jednocześnie są bardziej przyjazne dla środowiska niż te zasilane konwencjonalnym paliwem. Instalacja LPG pozwala na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, takich jak tlenki azotu, tlenki siarki i cząstki stałe.

Proces spalania gazu LPG w silniku przebiega tak samo jak w przypadku benzyny lub oleju napędowego. Jedyną różnicą jest forma paliwa. Instalacja LPG składa się z kilku elementów, takich jak sterownik LPG, reduktor, wtryskiwacze gazowe, zbiornik gazu oraz przewody i złącza, które łączą wszystkie elementy. Sercem instalacji jest sterownik. TO on decyduje o działaniu całego układu. Reduktor zmienia paliwo z fazy płynnej w fazę lotną. Redukuje ciśnienie i utrzymuje je na stałym poziomie. Wtryskiwacze sterowane są przez elektronikę samochodową i precyzyjnie kierują lotne LPG do komory spalania. Nowoczesne instalacje sekwencyjne STAG przełączają się automatycznie. Kierowca może jednak swobodnie przełączać się między gazem LPG a podstawowym paliwem w czasie jazdy samochodu. Jedynym widocznym podczas jazdy elementem instalacji LPG jest właśnie przełącznik benzyna/gaz.

Schemat instalacji CNG w samochodzie osobowym

Jednakże, przed podjęciem decyzji o instalacji LPG w samochodzie, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, instalację musi zamontować wykwalifikowany specjalista, zgodnie z normami bezpieczeństwa. Po drugie, nie każdy silnik samochodowy nadaje się do zasilania gazem LPG, w związku z tym warto skonsultować się z fachowcem przed przystąpieniem do instalacji. Przed wyborem miejsca montażu, sprawdź naszą mapę Autoryzowanych i Rekomendowanych Warsztatów STAG.