Czy autogaz niszczy silnik?

Mit głosi, że instalacja autogaz niszczy silnik. To nieprawda! LPG nie tylko nie psuje auta, ale także poprawia moc silnika.  

Jak LPG wpływa na silnik? Prawidłowo wykonany montaż instalacji nie ma negatywnego wpływu na stan silnika. Ewentualne uszkodzenia mogą pojawić się, kiedy montażysta użyje komponentów złej jakości lub źle je zamontuje.  Sam proces montażu wymaga kompetencji i wiedzy technicznej, dlatego wybierając punkt montażu, wybierz doświadczony warsztat, cieszący się dobrą opinią.  
 

Problemy techniczne ubiegłej epoki


W starszych modelach samochodów zdarzał się problem „wypalania gniazd zaworowych”.  W nowoczesnych modelach samochodów ten problem praktycznie nie występuje. Problem został rozwiązany przez ulepszenie składu mieszanki paliwowej a także lubryfikację, dotrysk benzyny oraz użycie wariatorów kątów wyprzedzenia zapłonu.

Przeciwnicy LPG często zarzucają też samochodom z zamontowaną instalacją pogorszenie dynamiki jazdy. Ta obawa również jest już nieaktualna. W mieszalnikowych instalacjach starego typu występował nielubiany przez kierowców spadek mocy. Nowoczesne instalacje autogaz STAG powodują spadki poniżej 5% – wartość nieodczuwalną w użyciu. Aby pracować całkowicie wydajnie, komputerowo sterowana instalacja LPG musi być bardzo precyzyjnie dobrana do konkretnego modelu silnika. Doborem taki zajmuje się wykwalifikowany instalator gazu.  Odpowiedź na pytanie, Czy autogaz niszczy silnik zawsze będzie brzmiała „nie”.
 
Planując konwersję silnika na LPG, pamiętaj, że silnik samochodu zawsze powinien być utrzymywany w dobrym stanie technicznym. Montaż instalacji może ujawnić usterki silnika, które wcześniej były niewidoczne.  Samochód trzeba regularnie serwisować i wymieniać podstawowe elementy eksploatacyjne, takie jak filtr powietrza, świece zapłonowe i inne zużywające się części.