Lepszy filtr to trwalsza instalacja

Zanieczyszczenia gazu LPG mogą sprawić, że wtryskiwacze szybciej się uszkadzają. Wystarczy jednak zastosować filtr GF01 z wkładem z włókna szklanego, by ten element instalacji gazowej dłużej pracował bezawaryjnie.

Rozmowa z Wojciechem Czaplejewiczem, kierownikiem Zespołu Konstrukcji Mechaniki firmy AC S.A., producenta marki STAG.

Czy jakość paliwa ma wpływ na żywotność instalacji gazowej?

Najczęstszą przyczyną niesprawności wtryskiwaczy gazowych, niezależnie jakiego producenta, są zabrudzenia. Zanieczyszczenia biorą się niestety z paliwa gazowego, które dostępne jest na stacjach.

Zanieczyszczenia najczęściej osiadają na mechanicznych częściach wtryskiwacza, utrudniając jego pracę. Taki wtryskiwacz można wyczyścić i przywrócić do sprawności. We wtryskiwaczach marki STAG to możliwe, u konkurencji niekoniecznie. Jednak najlepiej jest zapobiegać zanieczyszczeniom, stosując dobre filtry.

Do czego służy filtr fazy lotnej?

Najważniejszą rola filtra fazy lotnej jest ochrona wtryskiwaczy gazowych. Filtr oczyszcza gaz, który znajduje się już w fazie gazowej z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą się w nim znajdować. Taka filtracja w dużym stopniu zapobiega zabrudzeniom wtryskiwacza i wspomaga jego długą, bezproblemową pracę.

We wkładach filtracyjnych najważniejsze są dwa parametry: duża powierzchnia filtracyjna oraz materiał, z którego wkład jest wykonany.

Wkład użyty w naszym filtrze odstojnikowym GF01 posiada dużą powierzchnię filtracyjną oraz wykonany jest z włókna szklanego zapewniającego najlepsze właściwości filtracyjne. To zdecydowanie ogranicza zanieczyszczenia wtryskiwaczy.

Czy zastosowanie filtra gorszej jakości może mieć wpływ na instalację gazową?

Najlepiej użyć w instalacji odpowiedniej jakości filtrów. Filtrów fazy ciekłej, a co najważniejsze – fazy lotnej. Filtr fazy ciekłej znajduje się w zespole elektrozaworu w postaci wymiennego wkładu wykonanego najczęściej z papieru. Do filtracji zanieczyszczeń stałych z ciekłego paliwa, taki wkład wystarczy.

Ponieważ większość zanieczyszczeń wydziela się z paliwa gazowego podczas zmiany jego stanu skupienia w reduktorze, dobór filtra fazy lotnej jest sprawą kluczową do wydłużenia życia wtryskiwacza.

Montaż nowego wkładu z włókna szklanego w filtrze fazy lotnej wydłuża gwarancję na wtryskiwacze z dwóch na trzy lata – dlaczego rodzaj wkładu jest taki ważny?

Odpowiadając na to pytanie należałoby wrócić do początków, czyli procesu projektowego filtra GF01. Podczas projektowania badaliśmy różne rodzaje wkładów filtrujących wykonanych na bazie papieru, tkanin poliestrowych i z włókna szklanego.

Już na samym początku badań odrzuciliśmy wkłady papierowe, które praktycznie niczego nie filtrują. Lepsze efekty filtracji uzyskaliśmy z wkładami poliestrowymi, w które zatrzymywały 10 krotnie więcej zanieczyszczeń niż wkłady papierowe. Najlepiej sprawdzały się wkłady z włókna szklanego, bo zatrzymywały 10 krotnie więcej zanieczyszczeń niż wkłady poliestrowe i 100 razy więcej zanieczyszczeń niż wkłady papierowe.

Przeprowadziliśmy analizę, dlaczego tak się dzieje. Papier to swobodnie ułożone włókna celulozy pomiędzy którymi znajdują się spore przestrzenie i przez nie przedostają się zanieczyszczenia.
Wkłady poliestrowe wykonane są z tkaniny. Pomiędzy regularnie ułożonymi splotami włókien tkaniny również występują szczeliny choć dużo mniejsze niż w przypadku papieru.

Wkłady z włókna to zaciśnięta pomiędzy dwiema stalowymi siatkami dość gruba warstwa swobodnie ułożonych włókien szklanych. Pomiędzy zaciśniętymi włóknami wolne przestrzenie są zdecydowanie najmniejsze, stąd najlepsze efekty filtracji.

Dlaczego filtr GF01 z wkładem z włókna szklanego tak skutecznie chroni wtryskiwacze przed zanieczyszczeniami? Czym różni się od innych filtrów?

Jako największy polski producent kompletnych systemów autogaz, w tym wtryskiwaczy, polecamy filtr odstojnikowy STAG GF01, koniecznie z wkładem z włókna szklanego. Filtr ten wyposażony jest w spiralny wlot gazu, wymuszający jego ruch wirowy. Wykorzystana jest w ten sposób siła odśrodkowa, która zmusza „klejące” zanieczyszczenia do przylegania do ścianki odstojnika. Zanieczyszczenia spływają po ściance na dno odstojnika. Pozostałe zanieczyszczenia trafiają na wkład filtracyjny z włókna szklanego. Po przejściu przez filtr, gaz jest bardzo dobrze oczyszczony i poprawia się jego jakość.